Az iskolai élet beindítása

 

A háború utáni elsŰ években naponta megismétlŰdŰ érdekes jelenség volt a gyermekek iskolába járása. Ugyanis a táskában vagy hátizsákban elhelyezett könyveken, irkákon, tízórai ennivalón kívül minden gyerek vitt egy rajztáblát és maga után húzott egy kötélre vagy drótra fűzött katonai telefonkábel dobot, mert az iskolában elszállásolt német, majd orosz katonaság eltüzelte az összes éghetõ berendezést, hogy a szigorú télen valami meleget teremtsenek.

Mivel így padok nem voltak, a gyerekek kénytelenek voltak ülŰ alkalmatosságot vinni. Nagyon jól szolgálta ezt a célt a községben elszórva talált sok telefonkábel dob, mely oldalára állítva kitűnŰ sámlinak, a ráfektetett könyv pedig kényelmes ülést biztosított. A térdekre rakott rajztábla pedig az iskola- pad író részét szolgálta. Ez azonban csak a nyári, illetve meleg idŰben volt így, mert télen fűtés céljára minden gyerek egy hasábfát is vitt, hogy a tan-teremben meleget is tudjanak csinálni. Ez a szokás csak az ötvenes évek elején szűnt meg, amikorra sikerült az iskolai berendezéseket pótolni.

De nemcsak a berendezést kellett pótolni, mert a legtöbb teremben hiányzott a hajópadló is s így az egész épület felújításra szorult, ami ugyancsak éveket vett igénybe.

Azonban nemcsak az iskolai tanítás normalizálása céljából is szükség volt újjáépítésre, hanem sport célokra is, a nagyobb fiatalság részére. A korábbi levente sportpálya a Várhegy déli oldala mellett volt, a késŰbbi termelŰszövetkezeti major helyén. Tulajdonképpen földes pálya volt, a normálisnál kisebb méretű, de a közönség igen nagy számban látogatta, mert a Várhegy nemcsak kirándulási célt szolgált, hanem a déli lankás oldala kitűnŰ tribün is volt. A pálya keleti szélén volt az un. LŰvŰház, mely részben öltözŰ épület volt, részben nyitott terasz, beépített lŰállásokkal, ahonnan az ott lévŰ U alakú hasadék kitűnŰ céltábla helynek szolgált. A háború során ez a ház teljesen tönkrement. Mivel a sportélet elindítására az ifjúságnak igénye volt, a község iparosai összefogtak, és ingyen felújították ezt az öltözŰ épületet. Ennek során a lŰállásokat magában foglaló teraszt is beépítették, mert a háború után a céllövésbŰl mindenkinek elege volt.

 

<< Vissza