A Solymári Férfi-kórus

 

Solymár első férfikórusát 1885. – 1886. években Laurösch Hugó osztrák mérnök alapította, aki 1913.-ig volt a vezetője. Későbbi vezetője Szepes (Spitzkopf) Béla tanító volt, aki az 1946. évi német kitelepítésig volt a karnagya. A kitelepítés után a kórus szétesett, mert a tagok egy része maradt csak itthon.

Ebben az időszakban nem is lehetett új kórust alakítani, pedig erre többen is tettek kísérletet. Az emberek féltek a közszerepléstől, még ünnepségeken való fellépéstől is. Sok meddő kísérlet után 1968-ban, a községben lakó, köztiszteletben álló Magyar Ferenc, (ekkor a Hazafias Népfront Bizottság elnöke), az “Új Ember” című katolikus hetilap főszerkesztőjének hívó szavára jöttek össze újból az ének kedvelő solymáriak és újjáalakították a férfikórust. Magyar Ferenc javaslatára “Hazafias Népfront Férfikórus” címet vette fel. A kórus vezetőjének Pappert Ádám megyei tanácstagot választották meg, a karnagyi tisztségre Kelemen Istvánné iskolai énektanárt kérték fel.

A heti egy alkalommal, hétfői napokon tartandó próbákban egyeztek meg. Az első próbát 1968. október 1.-én tartották, majd az első nyilvános bemutatkozásra október 31.-én került sor.

A bemutató után az udvaron beszélgettünk Magyar Ferenccel és Pappert Ádámmal. A téma az volt, hogy a kórus karnagyi teendőit nem lehet hosszú ideig fizetés nélkül végezni, ugyanis a kultúrház költségvetésében kórusvezetői tiszteletdíjra előirányzat nincsen. Azt ajánlottam, hogy a kórus mondja ki, hogy hajlandó a művelődési ház szakköreként működni, ebben az esetben a művelődési ház fizethet a karnagynak szakkörvezetői honoráriumot, ugyanakkor köteles a kórusnak próbatermet biztosítani, sőt a fűtés, világítás, kottamásolás s egyéb költségeket is fedezni. Ilyenformán, miután biztosítva látták a kórus jövőjét, szorgalmasan hozzáláttak a repertoárjuk kialakításához.

A kórus rendszeresen résztvett a KOTA által rendezett országos minősítő hangversenyeken, ahol a következő minősítéseket kapta:

Minosítés helye és ideje: Karnagy neve: Elért minősítés:
     

1970. május 17. Vác

Kelemen Istvánné

Bronz koszorú

1972. máj.18. Százhalombatta Kelemen Istvánné Ezüst koszorú
1974. június 9, Érd. Kelemen Istvánné Ezüst koszorú diplomával
1976. dec. 12. Szentendre Kelemenné és Kempelen T. Ezüst koszorú diplomával
1981. jún. 14, Szentendre Marosi Albert Arany fokozat diplomával
1985. márc. 10. Oroszlány Marosi Albert népdalköri kat. arany fok.
1987. május 31, Siófok Korsósné Havasi C. Aranyérem (Orsz. Nemzetiségi v.)
1990. május 19. Solymár Gerenday Endre Arany fokozat
1995. április 8. Solymár Gerenday Endre Fesztivál kórus
1998. szept. 20. Solymár Gerenday Endre Hangversenykórus

Rendszeresen Résztvet községi és állami ünnepségeken, egyes temetéseken. Más kórusok meghívásának is eleget tett, és saját maga is rendezett évente egy-két önálló hangversenyt, amelyre más kórusokat meghívott. Aktív szereplője volt Kempelen Tünde művelődési ház igazgató által rendezett Solymári Zenei Hetek programjának. Meghívás alapján résztvett a Magyarországi Németek Demokratikus Szövetsége által rendezett hangversenyeken. Programjában klasszikus és kortárs zeneszerzők művei egyaránt szerepeltek, de solymári hagyományos német népénekeket is sürün énekeltek. Két alkalommal is, meghívták a kórust a Magyar Kultúra Napja alkalmából rendezett országos ünnepégre.

Engem, mint az alapításban közreműködő, a kórust anyagilag is támogató községi vezetőt rendszeresen meghívtak a rendezvényeikre, sőt az évente megtartott országjáró kirándulásaikra is. A kórusba nyugdíjazásom előtt azért nem léptem be, mert a rendszeres próbákon hivatali elfoglaltságom miatt nem tudtam volna mindig résztvenni.

A kórus karnagya 1981.-ig Kelemen Istvánné volt, majd amikor a Hagyományőrző Asszonykórus vezetése mellett már fárasztó volt a férfikórus tanítása és vezénylése, ezt a feladatot átadta Marosi Albert kántornak, aki nagy lelkesedéssel végezte e feladatot 1987-ben bekövetkezett tragikus elhalálozásáig. (Mint tanár, szabad idejében méhészkedéssel foglalkozott. Tavaszi olvadás idején a felolvadt talajon álló méh konténer megdőlt, s azt akarta két segítségül hívott diákkal helyreállítani, mire a konténer feldőlt és maga alá temette a három embert, akik a helyszínen meghaltak.) Utána ideiglenesen Havasi Cecília iskolai énektanár vezette a kórust, míg 1989. Február 13.-én e feladatot Gerenday Endre nyugdíjas főiskolai ének és karvezető tanár e tisztséget át nem vette. Őt munkájában, főleg zongorakíséretével segíteti leánya Gerenday Ágnes , aki karvezetői nemzetközi kapcsolataival a kórus életébe új szint hozott.

A solymári férfikórust 1985-ben meghívta a németországi Öhringen “Urbánus Gesangsverein” ottani férfikórus. A kapcsolat felvételében nagy szerepe volt az ott lakó Stiller Jánosnénak, aki a német - magyar kapcsolatokat segítette, utazási vállalkozásával a két ország között rendszeresen szállította a látogatásra érkezőket.

Mivel akkoriban hivatalos kísérő nélkül egy szervezet nem mehetett külföldre, a helyi pártbizottság titkára, engem kért fel arra, hogy kísérjem el a kórust Németországba, és ott képviseljem Solymár községet, - egyben felelős voltam a solymári együttes külföldi tevékenységéért.

Az utazás elején közöltem Pappert Ádám kórusvezetővel, hogy a kórus munkájába egyáltalán nem kívánok beavatkozni, ezt teljes egészében reábízom, mert biztos voltam benne, hogy olyan dolgot nem tesz, amiből később idehaza problémám támadna. Csak a hivatalos programon kívüli eseményekről kértem a tájékoztatását.

A tervezett program nagy sikerrel lebonyolódott, kétszer szerepeltünk (egyszer a templom alatti kultúrházban, egy volt solymáriakkal rendezett találkozón, másnap Öhringen város ünnepségén, amit szabad téren rendeztek meg, nagyon sok jelenlevő vendég előtt.) Ezen a rendezvényen adtam át rövid üdvözlőbeszéd keretében az Őhringeni polgármesternek a solymáriak ajándékát.

Másnap délután szabad programunk lett volna, de Strack György, a közeli Neuhütten községben lakó volt solymári lakos invitálására vállaltuk, hogy elmegyünk Neuhüttenbe és ott, a bennünket váró volt solymáriak előtt énekelni fogunk. Ugyanabban az időben Öhringenben tartózkodott magánlátogatáson a solymári Strack zenekar is, akik az Őhringeni első fellépésünk során is zenéltek. A Neuhütteni szereplésünk annyira megtetszett az ottani polgármesternek, hogy ajánlatot tett arra, hogy Solymár és Neuhüttent magában foglaló Wüstenrót községgel partnerkapcsolatot létesítsünk. Ez irányú tárgyalások folytatását megígértük. E tárgyalások során jött létre Solymár és Wüstenrót között a partnerkapcsolat, melynek aláírási ünnepségén Wüstenrót sportcsarnokában került sor, és ahol Solymár községet, a tanácsi küldöttség mellett a solymári férfikórus is képviselte.

Nyugdíjazásom után 1989. januárjában beléptem a férfikórus tagjai közzé és az óta rendszeresen részt veszek a kórus munkájában, szereplésein.

1989. júliusában meghalt Pappert Ádám , a kórus vezetője. A helyére Szirmai János kórustag került megválasztásra. aki munkájával, ismeretségi körével eddig is nagyban segítette a kórus munkáját, és a tevékenységéhez széleskörű sponzori hálózatot hozott létre.

A rendszerváltás után, amikor megszűnt a Hazafias Népfront, mint politikai mozgalom, javaslatomra a kórus tagsága úgy döntött, hogy nem vesz fel semmiféle politikai vagy egyéb elnevezést, hanem a jövőben, SOLYMÁRI FÉRFIKÓRUS néven fog tovább működni. Ez nem kötődik semmiféle politikai párthoz, valláshoz vagy szervezethez, egyedül Solymár községhez. Ebbe a magyar és a nemzetiségi, vagy vallási szereplés egyformán belefér, lehetőséget ad a klasszikus zene és a népdal egyforma műveléséhez, és nem tesz különbséget a tagság magyar vagy nemzetiségi származása között sem.

1990. május 27-e emlékezetes a Solymári Férfikórus életében, amikor 45 évi szünetelés után, a Helytörténeti Társasággal együtt újból megrendeztük a régi hagyományos Hősök Napi koszorúzási ünnepséget, a háborús hősök emlékművénél.

Felejthetetlen az első olaszországi utunk, amikor a Bolzanói férfikórus meghívására ott szerepeltünk, majd ők beprotezsáltak a másnapi Meránban rendezett Hegyvidéki Kórusok XV. Nemzetközi énektalálkozójára, ami a meráni Puccini színházban volt megrendezve. Az első meglepetésünk a városba való megérkezésünkkor ért, amikor Solymár nevét óriásplakátokon olvastuk. A másik meglepetés, amikor az este 9 órakor kezdődő előadásra a színházhoz megérkeztünk, ahol megtudtuk, hogy neves olasz énekkarok után, mi vagyunk a záró együttes. Belépődíj nem volt, de jótékony célra az előcsarnokban egy nagy üvegurna volt, amely tele volt zömmel, német pénzzel, mert a 800 fős színháztermet legalább ezer ember, többségében német túrisra zsúfolásig megtöltötte. Mivel ezzel az előadással nem számoltunk, ott kellett hirtelen egy programot összeállítani. A sikerünk óriási volt, a közönség az olaszul elénekelt záró számunkat állva tapsolta végig.

Emlékezetes marad az 1993. április 23. - május 3. ig tartott Hollandiai Poeldijk, Utrecht, és Álmelóbeli fellépésünk, ahol hangversenyeinket templomokban rendezték meg, az utóbbi helyen a 100 tagú holland királyi kórus közreműködésével. Hazafelé útba ejtettük Wüstenrótot, ahol ugyancsak gazdag program várt bennünket.

Nagyon jelentős volt az 1995. november 7. - 12 közötti második olaszországi utunk, amikor Róma felé menet Assisiben az ezeréves Chieda di Mária Maggiore bazilikában, amely már Assisi szent Ferenc idejében is állt, önálló hangversenyt adtunk, valamint Rómában a Szent Péter Bazilika magyar kápolnájában tartott magyar szentmisén való énekes közreműködésünk. Emléke felejthetetlen.

De felejthetetlen élmény maradt romai látogatásunk minden mozzanata, a Sixtuszi kápolna, a Vatikáni Múzeum, a Colosseum, a Szent Pál székesegyház, a római fórum, a lateráni bazilika stb.

Közben említhetem még az 1986 évi németországi Wüstenroti és Kreilsheim községi látogatásokat, szerepléseket, az 1997. júniusi ausztriai Pottensteini és Mária Zell-i kirándulásunkat.

Legemlékezetesebb volt azonban 1998. október 19-26. közötti izraeli utunk, amikor a Nettanyában, a világ minden tájáról érkezett 92 kórus részvételével megrendezett Muzika Mundi nemzetközi kórusversenyen vettünk részt, ahol a kategóriánkban bronz diplomaminősítést kaptunk.

A verseny befejezése után a Tel-Avivi Regavim kórus vendégeiként, 4 napos szentföldi körúton vehettünk részt, amelynek során bejártuk a Bibliából ismert szent helyeket; Masszada, a Holt tenger, az ókori Caesara romjai, a Karmell hegyi kolostor, a három és fél ezer éves Akkó, a Genezáreti tó, Kafarneum, Názáret, Jeruzsálem látványosságai mind-mind emlékezetesek maradnak.

Említést érdemel a Tel-Avivi Frankfurter Haus-ban rendezett önálló hangversenyünk, ahol zsúfolásig telt nézőtér fogadott.

De a legmeghatóbb pillanat mégis a Jeruzsálem utolsónak meglátogatott Mária Elszenderedésének templomában ért, amikor az egyik oltáron felfedeztük magyar nyelvű felirattal körülírva PATRONIA HUNGÁRIAE szöveg alatt Szűz Mária mozaik képét a kis Jézussal az ölében, a magyar szentektől körülvéve. Alatta márványtáblán, a teljes magyar szövegű, Boldogasszony Anyánk, című ősi magyar énekkel. A világ e távoli pontján, ezzel a spontán elkezdett énekkel, majd a Himnusz eléneklésével vettünk búcsút Izraeltől.

Hazai legrangosabb szereplésünk 2000. december 10.-én volt a budapesti Vigadóban rendezett Kodály Zoltán II. Magyar Kórusversenyen, ahol a kategóriájában III. Díjat nyert.

 

<< Vissza