A Munkás utca elejének csatornázása

 

Ha pár emberöltő után egy régész feltárná a Munkás utca és a Mátyás király utca találkozásánál lévő területet, az ott található furcsa, sokféleképpen létesült csapadékvíz csatorna rejtélyének megoldása igencsak problémát okozna neki.

Az első világháború előtti időben Solymárról Pesthidegkutra vezető út a mai Munkás utcán keresztül vezetett. A mostani kiépült főútvonal a Munkás utca elejétől az Anna kápolnáig még nem létezett, az csak az első világháború alatt épült meg. Ennek érdekében a Munkás utcán (Annak idején Pesthidegkuti utcának hívták) lefolyó víznek az új út alatti átvezetésére az út alatt egy széles betonhidat építettek.

A régi Munkás utca jobb oldalán, a Toldi utcáig egy mély és széles, bokrokkal benőtt vizesárok volt, melyen keresztül a Munkás utca vize, valamint a Toldi utca elején lévő közkútból állandóan folyóvizet levezették, és ez az utca elején lévő mélyedéses, bokros területen át befolyt az említett betonhíd alá.

A Munkás utcán keresztül, a mai Anna utcai csatlakozás tájékán, egy községi kőhíd volt, hogy a Munkás utcán át egyáltalán kocsival lehessen közlekedni. A híd és a Toldi utca közötti előbb említett árok olyan mély volt, hogy az utca jobb oldali házaihoz csak külön kiépített hidakon lehetett közlekedni.

Ezt az árkot a hatvanas években a községi tanács olyanformán szüntette meg, hogy abba mintegy 50 cm átmérőjű betongyűrűs csatornát létesítettünk, s ezzel az utcát meg lehetett szélesíteni úgy, hogy azon két kocsi elférjen, és még járdának is jusson hely. A házakhoz vezető hidakat meg lehetett szüntetni. A kérdéses csatorna a Munkás utcai híd alá vezette az utca csapadékvizét. Később a Munkás utca építése során a Toldi utcai aknától, átlós irányban a Munkás utca bal oldaláig ugyancsak betoncsatorna épült, hogy a Munkás utca felső részéből érkező víz ott a csatornába befolyhasson.

A hatvanas években, amikor a Mátyás király utca korszerűsítésre került, annak a nyomvonalát a korábbi éles kanyarok megszüntetése érdekében nagyobb ívű kanyarokkal látták el, s igy a Mátyás király utca alatti eredeti betonhidat északi irányban meg kellett hosszabbítani. Ez a toldás már kisebb átmérővel készült, mert a számítások szerint az eredeti híd túlméretezett volt.

Az útépítés befejezése után derült ki, hogy a régi út helye, valamint a mellette lévő elvadult mélyedés nagyon rontja a község képét és ezért ennek a területnek a rendezéséhez fogtunk. Erre az Anna utcai feljáró korábbi igen meredek emelkedőjének csökkentése miatt is szükség volt, mert azon korábban járművel nem is lehetett közlekedni. Hogy ezt a területet rendezni lehessen, a régi Munkás utcai híd és a Mátyás király utcai főút alatt híd közötti területet csatornával kellett összekötni, hogy a terület vízelvezetését meg lehessen oldani. Ezért a két hidat egymás mellé fektetett két kútgyűrűs csatornával közöttük össze, mely a Munkás utcai vizet, az Anna utcán lefolyó vizet, és a terület mélyebben fekvő részén összegyűlő vizet is elvezesse. E kútgyűrűs csatorna közepén Annak idején az építési telek előirt mélysége 50 méter volt. egy külön, ráccsal ellátott aknát építettünk, amely az ott összegyűlő vizeket e csatornába bevezeti.

E csatornarendszer megépülte után lehetett a területet feltölteni, füvesíteni, azon járdát építeni és a Munkás utcát és Anna utcát is kiépíteni, aszfaltozni. A sokféleképpen épített, toldozott csatornarendszer, mivel a terület alatt mintegy 3-4 méteres mélységben van, eddig megfelelően látta el a feladatát.

 

<< Vissza