Jelentés az 1862. évi tűzvészről
Glázer József

 

A község történetének legnagyobb tűzesetéről 1862. évben Glázer József plébános két levelet is irt gróf Karácsonyi Guidónak, a község földesurának, melyekben a segítségét kérte. A levelek másolatát, a hetvenes években kaptam Dr. Szabadkai József plébánostól. A két levelet azért is teszem közzé, mert részben hiteles leírását tartalmazza az eseménynek, másrészt a levelek stílusa, a mondanivaló megfogalmazásának módja hűen kifejezi a kor, és a községi plébános valamint a földesúr közötti viszonyt, valamint a földesúr hozzáállását a község óriási tragédiájához.

 

“Méltóságos Gróf Úr!
Legkegyelmesebb Kegy Úr!

 

Midőn Méltóságodnak e hó 9-én hozzám érkezett becses válasza - a templom tornya kijavításához által vett 100 ó értékű forintért a legőszintébb hála köszönetet nyilvánítván híveimmel kegyes adományát nemcsak tudattam, hanem előforduló alkalommal, midőn a Solymári egyház jótevőiért imát rebegni szoktunk, Méltóságodat Méltóságos nejével s hőn szeretett magzatjaival különösen imáinkban foglalni tisztemnek tartám.

Méltóságos Gróf Úr, amiről évek során nem elmélkednők csekély idő alatt mint megtörténtet előadni bátor vagyok, ugyanis folyó évi Mártzius 30-án egynegyed egyre az új világ utcában gondatlanságból tűz támadván, mely borzasztó orkán által nevelve fél óra alatt mint a szél száguldott, mint egy 60 házat felemésztett találta az Isteni látogatás a vagyonosabb nagy részét, de érintetlenül nem maradtak házas és házatlan zsellérek, kik közül az elsők mai napig szegénységből az építkezéshez hozzá sem fogtak, különösen leverő, hogy ezen elhamvadt lakások között a plébánia lak, újon épült iskola szóval közös épületek is foglaltatnak, sőt szerény személyemet is súlyosan érte a csapás, mert a plébánialak 140 éves ó épület lévén, s a templom a plébániához egy negyedórai távolságra feküdvén, még onnét haza érkeztem, nem csak minden bútorjaim, fehér ruhám, konyha és szoba eszközeim, a padláson található gabona, széna, szalma, az udvaron fölállított ölfa, a szobámba levő saját s plébánia könyvek, sőt az anyakönyvek legnagyobb része porrá égett, s igy a régi plébániaház egészen megsemmisült, s jelenleg tekintetes Valther özvegyének lakásán ideiglenesen szállásolni kénytelenitetem, s miután a plébánia épület annyira megsemmisült, hogy alaptól kell építeni imént bátor volnék Méltóságos Farkas Imre Úr Megyés Püspököm meghagyásából Méltóságodat legalázatosabban felkérni, ha lelki foglalkozások könnyebb végzése tekintetéből célszerűbb, s a plébánia lakásul a templomhoz közelebbi házi fundust, s erre igen is alkalmas Méltóságos Majthényi féle házat s kert megszerzéséhez kegyes Pártfogását nyújtani méltóztatnék, hiszen a régi plébánia fundust kertjével igen alkalmas gazdasági épületté lehetne varázsolni, hogy ha eladatnék, nem megvetendő összeget nyújtana, melyet részint a ház megvételére, vagy építésére lehetne fordítani. A plébánia lakás templomhoz közel létét, igen óhajtva teszik a következő indokok:

A keresztség szentsége kiszolgáltatásánál bár az idő megrendeltetik, többször a templomnál a keresztatyák meg nem jelenése esetében várakozni kényszertettem, mert ők már utcáról jővén nem találkozhattunk, mi hasztalan idővesztegetéssel vagyon összekapcsolva, télen igen is alkalmatlan, ha bár az Egyházfinál őket be is várhatnám. Az adventi időben nagy eső, vagy hó zivatarral, vagy ha a föld színén a jég oly sima mint az öveg nem biztos a járás, s igy némely nap hajnalkor a szent misét lehetetlen megtartani, igy a hivő nép lelki oktatásától megfoszttatik, továbbá megtörtént már, s ha a plébánia lak a régi helyére építtetik megtörténhet, míg a plébános a plébániától egész a templomig egynegyedet járással eltöltvén s a Szentséget magával vevén a templomból a falú egyik végére ér, a beteg Szentségek felvétele nélkül múlik ki, különösen káros ez járványos betegségekben. - Ezen indokok bírnak engem arra, miután a plébániát alaptól kell építeni. - Nagylelkűsége s kegyelmébe bízva mellyel számos honi intézetet ápolt szerény személyemet, melyet kinevezni s a Solmári plébániára érdemesíteni kegyes volt, további kegyeiért különösen ezen nagy szükségben esdekelni bátor volnék, ki is Méltóságod - s családjára az Ég testi és lelki áldásáért az Ég Urához könyörögni, s hosszantartó jólétért Híveimmel megemlékezni kedves s háládatos tisztemnek tartom, ki is alázatos kérésem ismétlése után, a Méltóságos Grófnő kezeit csókolva legmélyebb tisztelettel maradok. -

Kelt Solmáron, május 12-én, 1862.

alázatos szolgája
Glázer József plébános”.

 

 

“Méltóságos Gróf Úr!
Legkegyelmesebb Kegy Úrnak!

 

Miután Méltóságodnak a Solmári tűz által károsultak nevében könyöradományért, mely tekintetes Bakits János családi megbízottja által kézbesítetett a fent nevezettek nevében forró köszönetet szavaznék, egyszersmind megemlíteni bátor vagyok, hogy a plébániát illetőleg f. é. május 12-én legalázatosabban benyújtott folyamodásomra kegyes válaszával megörvendeztetni e mai napig nem szerencséltetett, ezen időtül fogva a helységben egynéhány szegényebb sorsúakat kivéve, a többiek, sőt Urasági házak is mint új Jeni hamvaiból illetőleg fölépültek, egyedül a plébánia, s ennek leánya az iskola elhagyatva romokban fetrengnek, s miután Méltóságod vallásos buzgalmát ösmerve, mint a helységnek főkegyura nem sajnálja áldozatjait az Úr Oltárára rakni, tudván, hogy a jókedvvel nyújtott áldozat, mint Abelé kedves Isten előtt, s dúsan gyümölcsözve száll vissza az adományozóra. Méltóságod jótékony alapítványai, melyeket a honi intézetekre s a tudományok felvirágzására szentelt mint annyi igazgyöngyök ragyognak, s az élet könyvébe felírvák, innént föl sem tehetném, hogy Méltóságos kislelkűség a plébániát illetőleg a Kegy Úri terheket viselni vonakodnék, miután a Canonszerű látogatásban a plébániára vonatkozólag ezek foglalvák: “Sartotum tectorum conservatis minor incumbit communitati Major Patronatui.” Az 1809. nov. 29-ról szóló királyi parancs a tűzveszély által elhamvadt plébánia s egyház alaptóli fölépítését egyenesen kimondja, s erről az 1816.-i október l-i 1817.-i ki augusztus 18. és 1819.-iki szeptember 21.-ről szóló fölsőbb királyi parancsok rendelkeznek. Ezen nyíltsággal előterjesztett adatok után legmélyebb alázattal megkérném Méltóságos Gróf Urat, ha vagy a Majthényi féle házat kertet lehetne plébánia s iskolának megnyerni, vagy a Valther féle házat plébániának, s a templom körül a tanodát, vagy ha egyik sem lehetséges, a templom körül a templom fundusból is lehetne kegyes beleegyezésével iskola s plébániának helyet találni, s a régi fundust vagy eladni, vagy gazdasági épületnek felhasználni, kegyes válaszát a plébánia fundus, s építés végett elvárván, az idén a község legalább az anyagot előre meghordhatná, miután a főtisztelendő egyházi hivataltól utasítva vagyok. Méltóságodnak feleletre határidőt kitűzni, s ennek elteltével, s válasz nem érkezése esetén a Főtisztelendő egyházi Hivatal kénytelen az ügyet a Nagyméltóságú Helytartóság utján szorgalmazni. Midőn e szerint kegyes feleletéért ismételve esedeznék, a Grófnő kezeit csókolva legmélyebb tisztelettel maradok.

Kelt Solmáron, augusztus 23.-án, 1862.

Méltóságos Gróf Úr legkegyesebb Kegy Úrnak,

(Karácsonyi Guidó grófnak) alázatos szolgája

Glazer József

Plébános.

A másolat hiteléül:

Székesfehérvár, 1972. február 21. Dr.Bejczy Gyulapüspöki irodaigazgató. P.H.”

 

Glazer József plébános erőfeszítései mégsem voltak hiábavalók. A tűzvész után a templom melletti telken alakították ki a plébános lakását és hivatalát, és mellette a templom szolga szolgálati lakását is. A mai Bajcsy Zs. u. végén, a Dózsa Gy. utcai sarkon megépült a két tantermes iskola tanítói szolgálati lakással.

Mindezek hatására elkezdődött a község fejlődése a Templom tér irányába és a község mai elhelyezkedésének a kialakulása.

 

<< Vissza