Kovács Béláné tanácselnök lemondása

 

Kovács Béláné 1968 - 1971 ig., majd 1973 - 1980 ig volt Solymár tanácselnöke. Előtte évekig gazdálkodási előadó volt. Az ebben a munkakörében végzett jó munkája elismeréséül választották először tanácselnökké. Őszintén bevallom, hogy a működésem során vele tudtam a legeredményesebb munkát végezni. A megoldandó problémákat közösen megbeszéltük s így a végrehajtás során ellentétek nem merültek fel. Adott szavát betartotta, s ha úgy alakult, a közös tervünket a párt akaratával szemben is megvédte. Az első kudarcának 1971-ben is ez volt az oka. De nem adta fel könnyen az álláspontját és meg akarta mutatni, hogy képes talpra állni, s 1973-ban újból megválasztották tanácselnökké.

Hetvenes - nyolcvanas években a járási párt és tanácsi vezetés úgy döntött, hogy egyes alkalmakkor járási központi kiemelt ünnepséget rendeznek, ahol a járás vezetősége, a járásban lévő üzemek vezetői, a községek képviselői közösen ünnepelnek.

1980. május 1.-i kiemelt járási ünnepség színhelyévé Solymár községet jelölték ki, s az ünnepség házigazdájának a PEMŰ - t kérték fel. A hagyományos május elsejei ünnepi felvonulás most talán a korábbiaknál is színpompásabb volt, a művelődési ház elől indult a sportpályára, ahol a régi sportöltöző elött felállított színpadon, - a mai szabadtéri kézilabda pályán - volt az ünnepi műsor. A műsor után a PEMŰ vezetősége az ünnepség meghívott vendégeit fogadáson látta vendégül. Erre a célra a mai Aranykorona vendéglő helyén egy nagy sátrat állítottak fel, ahol megfelelően berendezett és terített asztal várta a vendégeket. (Még nem volt se sportcsarnok, se Aranykorona vendéglő). Jól is jött a sátor, mert az ünnepséget lerövidítette egy hirtelen jött eső, ami az embereket szétzavarta, a meghívott vendégek pedig a sátorban találtak menedéket.

A fő helyen többet között Krasznai Lajos a Járási pártbizottság első titkára, mellette Dr. Köllner Ferenc a járási hivatal elnöke foglalt helyet. Mellettük a protokoll szabályok szerint a vendégek sora. Kovács Béláné tanácselnöknő elkésve érkezett. A járás vezetői a környezetben lévőkkel beszélgetve dicsérték a rendezést, hogy milyen jól szervezett volt az ünnepség, csak kár, hogy közbejött az eső, s ez az egyedüli rossz ezen a mai ünnepségen. Ekkor lépett be Kovácsné a sátorba, - az italmérőhely meglátogatása után - és csak annyit értett az egész beszédből, hogy a járási vezetőknek rossz a véleményük az ünnepségről, nagyon határozott lett és jó hangosan mindjárt meg is mondta, hogy “mi nem hívtunk senkit, akinek az ünnepségünk nem tetszik, annak nem muszáj itt lennie.”

A jelenlevők általános megrökönyödése után az ünnepség már nem sokáig tartott. 2-3 perc múlva járási párt és tanácsi vezetők elbúcsúztak a jelenlevőktől és elhagyták az ünnepség színhelyét.

Horváth Ferenc PEMŰ igazgató, hogy a helyzetet mentse, a járási és a szűkebb körű helyi vezetőket meghívta a Mátyás étterembe, ahol a történtek kiértékelésre kerültek.

Következő nap Kovács Béláné tanácselnököt hivatta a járási pártbizottság titkára és Kovácsnénak elmagyarázta, hogy egy tanácselnöknek ilyen esetben milyen magatartást kell tanúsítania, s mivel erre nem képes, számítson rá, hogy a legközelebbi választáson már nem indulhat, sőt jobb, ha most keres már valamilyen más foglalkozást. Ezt a világos beszédet a tanácselnöknő most már megértette, és rövidesen beadta a lemondását.

 

<< Vissza