Magán vállalkozások lehetősége

 

1957. március 12-én jelent meg az a rendelkezés, amely lehetővé teszi magánvállalkozási engedélyek kiadását, illetve 3 főig közkereseti társaságok létrehozását. Ez az intézkedés bizonyította, hogy a korábbi, magánvállalkozások kényszerű megszüntetése nagyon helytelen volt, mert számtalan olyan terület akadt, aminél a lakosság igényeinek a kielégítése nem volt megoldva. Ez a jelenség a kereskedelem és a kisipar területén egyaránt előfordult. Az ilyen kisebb igényeket ugyanis a nagyobb vállalatok nem tudják megoldani.

Solymáron erre példa volt, amikor Mátrai Márton zöldségkereskedői iparengedélyt kért, és kapott a József Attila utcában. Több állami zöldségüzlet volt a községben, de ezek olyan silány ellátást biztosítottak, ami a lakosság részéről állandó panasz tárgya volt. A magánkereskedő áruja pedig a lakosság közmegelégedésére vetekedett, sőt felülmúlta a budapesti nagy zöldséges üzletek választékát. Hosszabb távon pedig a rendszerváltás után bekövetkezett privatizáció, és a szabad verseny pedig véglegesen lezárta ezt a problémát.

A bizalmatlanság, az újabb államosításoktól való félelem, az adózási terhek miatt azonban igen lassan indultak be a magánvállalkozások.

A különféle szolgáltatásokat a KTSZ, (fodrász, cipész, szabó, lakatos) a Földművesszövetkezet (szikvíz, takarmánykereskedés stb.) végezték.

A fentiek mellett azonban elszaporodtak az, un. kontár iparosok, akik engedély nélkül, cégtábla nélkül, jó minőségben végezték a lakosság szolgáltatási tevékenységet. Különösen a fodrász, szabó, cipész, asztalos, kőműves stb. szakmákban terjedt el e tevékenység ezek, adót nem fizettek, olcsóbban is dolgozhattak, mint a hivatalosan engedélyezett vállalkozások.

Sok állami vagy szövetkezeti szervnél dolgozó, szolgáltatási tevékenységhez értő személy, munkaidő után, hétvégi szabadidejében vállalt engedély nélküli lakossági szolgáltatási tevékenységet, ezzel megkerülve az állami szabályozási, adózási előírásokat.

Jelentős javulás mutatkozott a kilencvenes évek elején, amikor megszüntették a régi kötöttségeket, és megnyílt a lehetősége mindenfajta magánvállalkozás létrehozásának. Ennek is megvolt a szépséghibája. Az új vállalkozások, melyek megalapozottan, az igényeket figyelembe véve, megfelelő szaktudással és anyagi eszközökkel létesültek, azok fejlődésnek indultak, betöltik a szerepűket. Sokan meggondolatlanul, nem megfelelő hozzáértéssel indultak, a versenyt nem bírták, és csakhamar tönkrementek. Megfelelő idő kell ahhoz, hogy a gazdasági versenyben kialakuljanak a szükséges arányok, megmaradjanak a ténylegesen életképes vállalkozások.

 

<< Vissza