Valkó múzeum

 

Dr. Valkó Arisztid régész családja az első világháború körüli időben költözött a solymári vasútállomás melletti, a Vasút utca 2. szám alatti, korábban Nieger Károly festőművész által lakott kastélyszerű házba. ( Nieger Károly festette a solymá-ri templom két oldalán lévő 2 - 2 nagyméretű képet.)

Mint régésznek, felkeltette a figyelmét a szomszé-dos Várhegy, melyre vonatkozólag több régi okirat említést tett, hogy ezen a területen egykor Mátyás király korabeli vár állott, mely a török időkben ment tönkre, és köveit a XVIII század elején Solymár új lakói széthordták. A vár helyszínén a régi várnak nyoma sem látszott, sőt a területet a katonaság az első világháború idején gyakorlatozás során feltúrta.

Valkó Arisztid, a harmincas évek elején kezdte el ásatásait a Várhegyen, és annak környékén. Az ásatások során a Várhegy tövében bronzkori település nyomát ásta ki, ahonnan különféle agyagedények és bronz eszközök kerültek a gyűjteményébe. A Várhegy magaslatán az 1930-as években történt ásatása során őskori, római kori valamint középkori leletek kerültek napfényre. Így kiásta a középkori vár egyes falrészleteit, az un. Öregtorony, valamint a palota egyes részeit. Ezen ásatások során előkerült anyag nagy része ugyancsak a lakásán létesült gyűjteményébe került, miután ezeket különféle szakirodalomban publikálta. Az ásatási munkáknál nagy segítségére voltak a községi leventék, akik ezt a munkát társadalmi munkában végezték fizetség nélkül.

A kastélyszerű, műemlék jellegű épület csak-hamar, mint Valkó múzeum vált közismertté, és sok érdeklődő kereste fel, ahol megláthatták az udvaron és nyitott folyosón berendezett kőtárat, valamint az egyik szobában, tárlókban elhelyezett kisebb tárgyakat. A legapróbb értékesebb tárgyakat szekrényekben őrizte. 1966-ban a “700 éves Solymár” kiállítás rendezésekor a Múzeum jelentősebb tárgyait lefényképeztem, és ezeket kiállítottam. Egyes ilyen fényképek a Solymár Története és Néprajza c. könyvben is szerepelnek. Sajnos a kiállított tárgyak legértékesebbjeit, a lőrésekben elhelyezett, ritkaságnak számító, két szakállas puskacsövet ellopták. (A tolvajok talán a kiállított fényképekről szereztek róluk tudomást.)

A második világháború után a Várhegyen és környékén végzett ásatások során előkerült anyag nagy része a Magyar Nemzeti Múzeumba került , csak egyes kisebb tárgyakat kapott a solymári helytörténeti gyűjtemény. Valkó Arisztid a gyűjteményének egyes köveit ugyancsak átadta a helytörténeti gyűjte-ménynek. A halála után a család örökölte a Múzeum megmaradt részét, amelynek sorsáról a ház eladása utáni nincsen tudomásom.

 

<< Vissza