Zöldkeresztes anya és gyermekvédelmi szolgálat

 

A század elejei magas csecsemőhalandóság megszüntetése érdekében működött Magyarországon a Stefánia szövetség, amelynek feladata a megfelelő felvilágosító és megelőző munka volt, a várandós anyák valamint újszülöttek érdekében. Solymáron még a háború előtt szó volt ennek a megszervezéséről, de a terveket a háborús nehézségek keresztülhúzták.

A háború után ebből a célból Solymárra helyezték Bozoki Mária védőnőt ( Wéber Ágoston volt solymári tanító leányát ) akinek a községi elöljáróság, a Hősök utca 20 szám alatti volt Posovszki pékség épületében lakást adott. Ezt a házat a tulajdonos hadifogsága miatt nem lehetett állami tulajdonba venni, és mint ilyent földreformos juttatásra felhasználni. Jolehet a tulajdonos feleségét és családját kitelepítették. Régebben az épületben működött a község akkor legkorszerűbb péksége, mely megfelelő előkészítő, raktárhelyiséggel és emeletes kemencével rendelkezett. E pékség előkészítő és raktár helyiségében rendezték be az akkor Zöldkereszt - nek nevezett Anya és Gyermekvédelmi rendelőhelyiséget. A rendelő helyiség nem volt megfelelően kihasználva, mert a védőnő a munkáját zömmel a házaknál, a családok körülményeinek megismerése, és ennek alapján megfelelő tanácsokkal való ellátása terén végezte. A munkája eredményes is volt, mert a múlthoz képest rohamosan csökkent, a korábban sürü csecsemőhalandóság.

Pár évvel később még egy védőnőt kapott a község, munkájuk eredményeképpen a gyermekhalandóság jóformán megszűnt, illetve a minimálisra lecsökkent.

 

<< Vissza