Turista utcai támfal problémája

 

A két háború közötti időben a község belvíz helyzete egészen más volt, mint mostanában. Az erdő, a Kerekhegytől a Zsíroshegyig terjedő vízgyűjtő területének a vizét egy régi erdei út, a mai Átjáró út fölötti mélyúton levezette a Törökkút utca feletti Bokor utcába, majd a Törökkút utca fölötti részen a mai Árok utcai vonalon lezúdult a Turista utca felé, és azon keresztül Kossuth Lajos utcán átjutott a Párkány utcai árokba. Ezen útja során keresztezte a Turista utca végét és ott a század elején olyan mély vízmosást hozott létre, hogy étveszélyessé vált a Turista utcán keresztül a Hutweid felé az út..

A harmincas évek elején a Turista utat vastag, mintegy 4 méter magas kb. 30 méter hosszú kőtámfallal védték meg, attól mintegy 20 méterrel lejjebb újabb kőtámfalat építettek abból a célból, hogy a két fal közötti rész majd beiszapolódik. Így az utat védő fő támfalat a lezúduló esővíz nem fogja kimosni. egy nagy eső a támfalat újból elvitte.

Az ötvenes években vetődött fel ennek a támfalnak az újjáépítése, csak sohasem volt erre elegendő pénz, mert kiderült, hogy a régi falnál erősebb védőmű szükséges. Ekkor jött az a gondolatom, hogy nem feltétlenül támfalat kell építeni, hanem a mészkőbányákban felgyülemlett nagymennyiségű meddő kőzet odahordásával a támfalban keletkezett rést töltsük fel rézsűszerűen, azon képezzünk ki egy kibetonozott folyókát, amin a víz le tud folyni, és nem kell a nagy oldalnyomást felfogó támfalat megépíteni. Az út baloldalán egy nagyobb betonaknát készítettünk, majd onnan betoncsövekkel a vizet átvezettük az út alatt, a kövekből képezett rézsün betonozott lefolyóig. A kőszállítást a lovas gazdák társadalmi munkában elvégezték, mindenki egynapi kőfuvarozást vállalt, s ezzel megoldódott a Turista utca védelme és a gyümölcsösöknek a megközelítése.

E kezdeményezésnek egy nagyobb távú kedvező hatása is volt, mert a nagyon mély és széles árok bontási törmelékkel való feltöltését is elkezdték, aminek következtében az árok jóformán megszűnt és napjainkban lehetővé vált a Kossuth Lajos utca összekötése a Turista utcával.

Igaz, hogy ehhez a természetnek a saját átalakító munkájára is szükség volt, mert ezek után a víz az Árok utcai vonaláról áttért a Nagykovácsi utcai irányba és arra felé mosott magának ugyancsak igen mély árkot. Ez egyrészt a Nagykovácsi utca eredeti forgalmát tette lehetetlenné és a Törökkút utcára terelte a kocsiforgalmat.

Ezzel az a nagymennyiségű víz, ami esőzések idején korábban a Szőlőkert - Párkány utcai vonalon érkezett le a község alsó részébe, ezután a Nagykovácsi úton át a Templomtérre zúdult, ahol kétfelé válva, a Petőfi Sándor utca vonalán és a Bajcsy Zsilinszky utca vonalán folytatta utját, ami feltétlenül szükségessé tette a Templomtér csatornázását, hogy ezt a víztől és a vele hozott iszaptól mentesítsük. Erre azonban anyagi okok miatt mintegy 20 évet kellett várni.

 

<< Vissza