Iskolaépítési elképzelések

 

A PEMŰ lakótelep építésének befejezése, a község északi irányban való terjeszkedése, a község általános rendezési tervének elkészítése során, a sportpálya és a lakótelep között egy új községközpont létrehozásával számolt. Ezzel a kérdéssel a községi tanács már régebben foglalkozott, s ennek érdekében szereztűk meg már korábban, önkéntes földcsere utján az ehhez szükséges terület nagy részét.

A kialakítandó tér északi oldalának a felét képezte volna a sportcsarnok, ennek folytatásában a lakótelep irányába iskola építését terveztük. A sportcsarnok tervezésénél is számoltunk már ezzel, és ezért a sportcsarnok kazánháza már úgy épült meg, hogy arról az iskola fűtését is el lehessen látni.

Az egyre növekvő gyermeklétszám, az un, Ratkó korszak elhúzódó, most már az unokák számára is kiterjedő hatása, valamint a nagyarányú lakásépítés miatti népszaporulat szükségessé tette az iskolai tantermek számának növelését. Az 1985-ben történt ötéves tervkészítésénél, a sportcsarnok mellé, egyelőre négy tantermes, alsó tagozatos iskola építésével számoltunk, olyanformán, hogy az a későbbiek során tovább bővíthető lett volna, az igények növekedésével.

A lakótelep iskola építése a község központjában lévő tanulói zsúfoltságon is javított volna, hiszen a tanulók egy része az itteni új iskolába járt volna.

Egyébként a művelődési szakemberek nagyon célszerűnek tartották ezen a területen egy iskola építését, mert az iskola kihasználhatta volna a közeli sportcsarnok, labdarúgópálya, tenisz és kézilabdapályák, atlétikai pályák adta lehetőségeket, s az ország azon kevés iskolái közzé tartozott volna, amelyben az egészséges testedzés fontos szempontja érvényesülhetett volna.

A községi tanács a tervjavaslatába ezt felvette. A járási vezetők ezzel kapcsolatban kikérték Szombatiné Kovács Margit i skolaigazgató véleményét is, aki nem értett egyet a tervvel, mert úgymond, a pedagógusok nem bírták volna el azt a többletterhelést, ami egy helyről két iskola irányításával járt volna. Így az iskola építése az ötéves tervből kimaradt.

Az azóta eltelt időre visszagondolva, még a PEMŰ is segített volna az iskola építésében, sőt terve között volt az iskola és sportcsarnok alatti részen, egy uszoda építése is, mely befedett formában, télen a vállalat elfolyó meleg hűtővizével, hőcserélő közbeiktatásával a fűtést, és vízmelegítést is megoldotta volna.

Az akkori iskolavezetés szűklátókörűsége évtizedekre visszavetette azt a lehetőséget, hogy az un. második községközpont is kapjon iskolát és ezzel a község gyermekei egy részének, a messzi iskolába való járásától megkímélje, és a várható zsúfoltságtól megmentse az iskolát.

 

<< Vissza