Szocialista brigád zászló ügye

 

Az akkori politikai divatok mellett igényként merült fel, hogy a tanácsi dolgozok brigádokat alakítsanak, és brigádmozgalom keretében dolgozzanak. A brigád tevékenységéről naplót vezettek, amit évente járási szinten értékeltek, s a legjobb eredményt elérteket Szocialista Brigád címmel tüntették ki, amiről ünnepélyes keretek között brigád zászlót adtak, amit a hivatal helyiségében ki lehetett függeszteni.

Nem dicsekvésből mondom, de akkoriban a solymári tanácsháza dolgozói között jó volt a munkakapcsolat, járási viszonylatban, a különféle ellenőrzések, revíziók pozitív értékelést adtak. A hetvenes években alakult brigád, évente elkészítette a naplóját, mely hűen tükrözte a kollektíva egész évi munkáját, pihenését. A nyaralásáról mindenki küldött egy-egy képeslapot, amit a naplóban elhelyeztek. Különféle társadalmi tevékenységet végeztek, így pl. a járási úttörőtábor nagytakarítását, a ház körüli virágok gondozását, kulturális intézmények segítését stb., amit ugyancsak megörökítettek a naplóban. De nyoma maradt benne az egyes tagok színház vagy egyéb kulturális eseményeken való megjelenéséről is. Ha ezek a brigádnaplók annakidején formálisaknak hatottak is, hosszú távon, évekkel ezelőtti naplók átlapozásánál kellemes emlékeket ébresztettek, korábbi kollégákra emlékeztettek s az elmúlt idők szép vagy éppen kellemetlen emlékeit idézték fel.

1980-ban, az értékelést végző járási bizottság a solymári brigád munkáját tartotta a legjobbnak, és a szocialista brigád címet ítélték oda. Az értékelésre a járási tanács nagytermében került sor, ahova meghívtak valamennyi község brigádjának vezetőjét, a szakszervezeti bizalmiakat, de résztvettek ezen Dr. Köllner Ferenc, a járási hivatal elnöke, valamint Mógor Béla a Járási pártbizottság másodtitkára is. Az értékelt brigádnaplók, meg az átadásra kerülő szocialista brigád zászló az elnöki asztalon volt. Az ülésen, mint a Közalkalmazottak Szakszervezete Járási Bizottságának elnöke én elnököltem.

Miután a sort a végén kezdve, átadásra kerültek, rövid értékelés keretében a brigádnaplók a jelenlevő községi bizalmiak részére, a végére maradt az első helyezést elért solymári brigád részére a zászló átadása. Erre az aktusra szót kért Mógor Béla, pártbizottsági másod titkár és bejelentette, hogy a bizottság ugyan elsőnek értékelte a solymári brigád munkáját, de a párt részéről nem járul hozzá a szocialista brigádzászló átadásához, mert tudomására jutott, hogy a solymári brigád két tagjának a gyerekei hittan órára járnak, s így a szocialista brigád cím nem jár.

A jelenlevők a bejelentést nagy megrökönyödéssel fogadták, hiszen a brigádtagságnál nem volt kizáró ok a pártonkívüliség, párton kívülieknek pedig a hittanoktatásban való részvételt a párt nem tilthatta meg. Valamennyi jelenlevő ismerte a solymári kollégákat, és az elért eredményeket. A bejelentést a járási hivatal elnöke is furcsának találta, mert erről előzőleg őt sem tájékoztatták, csak az értekezlet keretében szerzett róla tudomást.

Ma is szégyenkezve gondolok vissza erre az eseményre, mert a dolog olyan váratlanul ért, hogy nem is tudtam, de nem is mertem volna ekkor nyilvánosan a szakszervezeti elnöki funkciómról lemondani, mert közel a nyugdíjhoz, ennek a jövőmre nézve beláthatatlan következményei lehettek volna.

Pár évvel később, mikor Köllner Ferenc járási hivatal elnök helyét Dr. Kertay Tamás vette át, és Mógor Béla s em volt már a helyén, az új hivatal elnök nyilvánosan rehabilálta a solymáriakat. Megváltoztatta a korábbi igazságtalan döntést, és kiadta a solymári brigádnak az első díjat jelentő elismerést.

 

<< Vissza