Lekvárok főzése, gyümölcseltevés: Ezek a feladatok a nagymamámra hárultak. Nagymamán minden évben igen sokféle lekvárt főzött. Igy cseresznye, meggy, kajszibarack, szilva, sőt birssel kevert szőlőlekvárt is főzött. Ezeket melegen üvegekbe rakva, pergamentpapirral lekötve, rongyokkal kibélelt ládában dunsztolva tette el. Sokfajta nyári gyümölcsbefőttet is eltett. Igy cseresznye, meggy, őszibarack, szilva befőttet készített. A téli gyümölcsből (alma, körte) nem készített befőttet, ezek így is elálltak.
Nagyszüleim a kertben termeltek paradicsomot, de a legtöbbször nem volt elegendő arra, hogy a befőzésre kerülhessen, Erre a célra legtöbbször 50 – 60 kg. Szép, almanagyságú paradicsomot vásároltak, amit nagy rézüstben főztek be. A befőzés menete: A paradicsomot megmosták, a zöld részét kivágták, majd összetörve az üstben addig forralták, amíg szét nem főtt. Akkor következett a paszirozás. Az átpaszirozott paradicsomot újból forralták, amíg sűrű nem lett, ezután forró állapotban a frissen kimosott - 1 liter nagyságú palackokba töltötték. A palackot vizes marhabéllel lezárták, majd az előbb említett kibélelt ládában szintén dunsztba tették, ahol az lassan, 24 óra alatt kihült. Tartósitószernek szalicilt használtak.
A család téli élelmezésében jelentős szerepet játszott a savanyú káposzta. Ezt szívesen nyersen is fogyasztották. Ha nem termett elegendő savanyításhoz való káposzta, akkor erre a célra vásároltak. Volt egy kb.-. 100 literes fahordó. Amit kizárólag káposztasavanyításhoz használtak. A káposztát a külső leveleiről, a torzsától való megtisztítása után az erre szolgáló gyaluval legyalulták, besózták, majd rétegekbe, a hordóba rakva és alaposan betaposva savanyították. Ízesítéséhez babérlevelet, fekete borsot, kukoricaszemeket, birsalma szeleteket használtak. A betaposás, a későbbi években a döngölővel addig tartott, míg a káposzta tetején meg nem jelent a káposztalé. Ezután tiszta ruhát tettek a tetejére, és az egészet deszkával lefedték, egy nagyobb tisztára mosott kővel leterhelték. A káposzta tetejét hetenként le kellett tisztítani, a ruhát kimosni, és újra visszatenni. Jelentős mennyiségű paprikát is savanyítottak. Ezt is egy kisebb, kb. 50 literes fahordóba került, amit ecetes vízzel töltöttek fel, majd só fekete bors, mustármag hozzáadásával fűszerezve. A paprika közé zöld paradicsomot, apró uborkát is tettek. A tetejére deszkát, majd erre nyomatéknak megmosott nagyobb kődarabot helyeztek. Nagyszüleim a megtermett valamennyi zöldségfélét télire tartósították. Igy eltettek paprikába töltött piros káposztát, felaprított paprikából, zöldparadicsomból, káposztából, uborkából készített csalamádét, és többféle más egyéb savanyuságot is. |