Taller István Solymár költője
Taller István (1882 -1950) szakmájánál fogva kertész volt. Az első világháborúból rokkantan tért haza, majd a később megalakuló Frontharcos Szövetség vezető személyisége lett. Szónoki képessége folytán a húszas években megindított, rendszerint május utolsó vasárnapján tartott hősök napi ünnepségen ő mondta az ünnepi szónoklatot. Népi költő is volt, megrendelésre írta a különféle esküvői, névnapi és egyéb ünnepi szónoklatokat, verseket, amiket piszkozatban leírva adott csekély térítésért a megrendelőknek azzal a kéréssel, hogy a szöveget eredetiben visszakéri. Mivel sváb származású volt, a verseit német irodalmi nyelven írta, az ünnepi szónoklatait németül mondta el. Annakidején ez nem okozott a községben problémát, hiszen német anyanyelvű község lévén, mindenki értette a német nyelvet. (munkáinak egy része a szerző birtokában van) Egyébként ő volt az 1932 évben rendezett német nyelvű solymári Passió játékok főrendezője. Munkásságának illusztrálására egy német nyelvű, megrendelésre készített köszöntőt, és egy német nyelvű verset közlök:
Taller István, ha a mindennapi életben, meg ünnepi alkalmakkor is, németül irt és beszélt, akár a többi solymári sváb ember, hazáját szerető magyarnak érezte magát. Ha nem is tudott tökéletesen magyarul beszélni, a beszédéből kiérezni lehetett a német származását. A fentieket bizonyítja az általa ceruzával irt, korabeli irat, amit a rossz magyar tudásának bizonyítása céljából, és mint kedves szöveget szó szerint közlök:
“Utolso Vasárnap május havában, korán regel a beteg lábamal és mangoval fel mentem Templomtére a Hősi emlékhöz, úgy, mint minden Esztendőben a töbi Segitségel az Emlék minél szépen Disziteni! Minden virág, amit a falu tudot adni oda hozták, Girlantok és a Nemzeti Zászlokal diszitve ált az Emlék készen és várt a felvonulásra az élen az Iskolás gyermekek ez után a Leventék ezek után volt Katonák zenével utána a hadiözvegyek és Árvák asztán az összes falú népe! Mindenki oda Sietet, hogy meghalja az ünnepi beszédet, hogy milyen meleg szavakal a Hösöknek az emlék mindenkinek a szívibe monda, hogy mit ad a Hazánk enek, aki hű marad Halálig. Sok könyet látam a Közönség Szemiben, és az ifjuságot látam hogy minden szot komo fel ezel a megbizásal Hazánknak hű maradni Halálik. Ez után hoszták sok koszorukat első Községi elöljároságé azután minden Egylet. Mindenkinek volt egy szál virág a Hösöknek - igy asztán végzet a Szoszat és a Himnuszal az ünepsék - és én felébretem és fekütem a Betegágyamba. l933. Hösi napon, Taller István. Szivemből kivánom Mindenkit a Résztvet aki Munkánál vagy Szonok akik virágot atak és akik jelen voltak az ünnepen adjon a jo Isten Eröt Egészséget.”
A Taller Pista bácsi, aki a Frontharcos szövetségnek volt a vezetője és legtöbbször ünnepi szónoka is, úgy látszik betegsége miatt az l933 évi Hősök napi ünnepségen nem tudott részt venni s így e levéllel emlékezett meg az ünnepségről és köszönte meg a többiek jelenlétét és fáradozását. |