Budapesti vám

 

Solymár szőlő, gyümölcs és virágtermelő gazdálkodói termékeiket általában a budapesti piacokon értékesítették. A nagyobb mennyiségű terményt lovas kocsival szállították hajnalban a piacra. Gyermekkoromban a szüleim többször elvittek magukkal erre az útra, s igy közvetlen tapasztalat alapján írom le. Az igénybevett útvonal attól függött, hogy melyik piacot kívánták felkeresni. Budapestre kétféle útvonal kínálkozott, egyrészt Hűvösvölgy irányában, másrészt a Bécsi úton (mai 10-es út). A. XX. század közepéig a főváros, a beszállított termények és árúk után, vámot szedett. E célból minden bevezető útvonalon, a főváros határán vámhivatalok voltak, ahol fináncok teljesítettek szolgálatot.

Az ezerkilencszázas évek elején Hűvösvölgy felé a vámhivatal az útvonal Nagykovácsi felé vezető elágazásánál, a mai Shell benzinkút helyén volt, míg a Bécsi úton a vasúti sorompó Budapest felöli oldalán, a laktanyával szemben a későbbi vendéglő helyén. A vámhivatalnál minden Budapest felé közlekedő kocsinak meg kellett állnia, ahol a vámosok átvizsgálták a rakományt. A piacra menőknél a kosarak száma alapján állapították meg a fizetendő összeget, amit azonnal készpénzben kellett kifizetni. Ez sokszor nehézséget jelentett, mert már akkor kellett fizetni, mikor még nem is tudták, hogy mennyiért, és egyáltalán el tudják-e adni a portékájukat. Ez is, meg a takarékossági szempontok késztettek sok gazdát, meg egyéb fuvarost is, hogy a vámot kikerülve, a fizetési kötelezettséget megússzák. Ilyen kikerülő út volt Hűvösvölgyön a 83-as villamos felüljárója előtti balra való lehajtás, ahol a mai Völgy utcán végigmenve, Szépilonánál lehetett a főútvonalra visszatérni. A Bécsi úton is megvolt a kikerülő egérút, sokan a vasúti sorompó előtt balra hajtottak, s az óbudai temető után tértek vissza a Bécsi útra. E visszaélések megszüntetése érdekében a harmincas évek végén a hűvösvölgyi vámhivatalt kijjebb hozták és a napjainkban megszüntetett autóbusz végállomás hentesüzlete melletti oldalán helyezték el.

A Bécsi úti vámhivatalt az ürömi vasút állomás épületében alakították ki, s ezzel mindkét helyen megakadályozták a vámfizetéssel való visszaélést. Nagy Budapest létrehozásakor (1950-.ben) a vámhivatalt kihelyezték ugyan a Rozália téglagyár elé, ennek azonban már sok értelme nem volt, mert rövidesen Budapesten a vám fizetését megszüntették. Ezt az épületet később megkapta a rendőrség őrszoba céljára.

 

<< Vissza