Községi közkutak

 

Solymár községben, az 1954-ben megkezdett vízvezeték építés előtt, a lakosság vízellátása általában ásott kutakból történt. A domborzati viszonyok miatt ezek a kutak helyenként igen mélyek, kb. 20 méteresek voltak, de az alacsonyabb fekvésű területeken már 2-3 méter mély kutakból nyertek vizet. Igaz, hogy ezek a sekély kutak a felszínhez közeli rétegekből kapták a talajvizet, s ezeknek a vízminősége nem volt olyan jó. A mély kutak legtöbbször a község alatti karsztrétegből kapták a vizet, ami egészséges és frissítő hatású volt. A XVIII és a XIX században általában kocka alakú un. kváder kövekkel falazták ki a kb. 2 méter keresztmetszetű kutakat. A XX században létesült kutaknál már betongyűrűket használtak 80 - 100 cm-es átmérővel.

A kutak működtetése is változott az idők folyamán. Régen öntöttvas kerekes kutak voltak, ahol a kerékben a lánc céljára megfelelő vájat volt. A kútkáva közepére szerelt kerék forgatható volt és a lánc két végén volt egy-egy, hordó módjára készült favödör. Az üres vödör felőli láncot húzták meg, ezzel az üres vödör lefelé ment, míg a másik oldalon a vízzel teli vödör felérkezett. Ezekből a kút fölött, a teli kútvödör mellé tartott vízhordó vödörbe öntötték át. Mivel sokan az istállókban tartott állatok itatására szolgáló vödrökbe is így öntötték a vizet, ez a módszer nem volt higiénikusnak mondható. A huszadik század elején alakították át ezeket a kutakat úgy, hogy az oldalára szereltek egy kiöntő szerkezetet, melynek külső oldala mellé állították a vízhordó vödröt, és a vizet a kút felé hajolva öntötték a kiöntőbe. Ez a vízvételi módszer balesetveszélyes is volt, mert nem egy ember esett így bele a kútba és lelte halálát. A XX. században terjedtek el a drótkötéllel működő kútszerkezetek, ahol a kút fölött lévő fa hengerre csavarodott fel a drótkötél, s ennek a végén csak egy vödör volt. Ekkor létesültek a fent is csukott, léckerítéssel lezárt kútházak. Itt már egy a kútházon kívüli kocsikerék nagyságú meghajtó kerékkel húzták fel a vizet, ez a módszer már könnyebb és higénikusabb is volt. A kútkávákat eleinte faragott kőlapokból, majd betonlapokból készítették.

Mivel régen nem állt módjában mindenkinek a saját udvarán kutat ásatni, a régi községrészben közkutakat létesített a község mindenkori vezetősége.

A magán kutak legtöbbjének az volt a hibája, hogy nem tartották be a megfelelő védőtávolságot a szennyező forrásoktól, trágyadombtól, árnyékszéktől, istállótól stb. s ennek volt köszönhető a sürün előforduló tífuszjárvány, ami miatt már a század elején foglalkozott a község vezetősége vízvezeték építésével. Erre többféle terv is készült, de csak az ötvenes évek elején kerülhetett sor a vízvezeték építés megkezdésére.

 

Községi közkutak helyei:

József Attila u. 19.
József Attila u. 39.
József Attila u. 53.
Nagykovácsi u. 4.
Kálvária u. 16.
Erdő u. 23.
Hősök u. 14.
Hősök u. 30.
Hősök u. 42.
Pacsirta u. 4.
Toldi u. 1.
Madách u. 46
Madách u. 24
Madách u. 2.
Hősök u. 14
Hősök u. 30
Marcibányi u. 23
Marcibányi u. 11
Bajcsy Zsilinszky u. 15
Bajcsy Zsilinszky u. 35
Petőfi Sándor u. 2.
Pacsirta u. 7
Pilisvörösvári u. 2.
Külterület, Akácfa u.
Hutweid dűlő, a jelenlegi Homok utcában

Ezek között csak az utolsó 3, valamint a Toldi u. 1. számú ház előtti volt szivattyús kút, a többi mind az ismertetett rendszer szerint működött.

Emlékszem azonban, még a harmincas évek közepén megszüntetett mintegy 3 méter átmérőjű, falazott régi gémeskútra, meg a mellette lévő hosszú itatóvályúra, amely a Mátyás király utcai gyaloghíd községháza felöli oldalán volt. Ebből a kútból itatták meg a kihajtott állatokat, valamint az arra menő kocsikba fogott lovakat.

Ezt a kutat a harmincas évek végén szüntették meg, mikor kialakították a Pacsirta utca felől érkező patak medrének a kiszélesítését, és megépítették a zsilipet, valamint a Pilisvörösvári u. 2 sz. telekkel szembeni részen egy állatok itatására szolgáló korszerűbb szivattyús kutat és itatóvályút. Ez utóbbit a hatvanas évek elején szüntették meg, illetve fedték be, amikor a tsz. szervezés után a tehenek legelőre való kihajtása megszűnt.

A háború után épült a Hutweid dűlőben, a Homok utcai ugyancsak szivattyús közkút is.

Ennél a témánál említést érdemel Kovács Antal kútfúró mester, aki nemcsak Solymáron dolgozott, hanem a környéken is elismert kútfúró, kúttisztító munkát végzett. Szakmai hozzáértése elismeréseként az országos kútfúró mestervizsga-bizottságának volt az elnöke. Rajta kívül még itt dolgozott Barna Imre kútfúró mester is.

Természetesen az említett közkutakat a községi elöljáróság, majd a tanács kezelte, tisztíttatta, javíttatta. Ezeken kívül még számtalan egyéni, vagy érdekeltségi kút volt a községben, sokszor többen álltak össze, és a telekhatáron közösen létesítettek és tartottak fenn kutat.E kutak fenntartását, jsavítását, tisztitását közös költségen végezték. Ha valaki a közös költséghez nem járult hozzá, akkor az a tulajdonosának a vizhasználatért 1-2 napi ingyen munkát végzett évente. Ezekről a kutakról adatok nem állnak rendelkezésre.

A vízvezeték megépítése után, e kutakra már nem volt szükség, s így azok legtöbbjét betömték. Sajnos egyesek a tilalom ellenére a kutjukba vezették be a szennyvizet, s így mérhetetlen, helyrehozhatatlan kárt okoztak azzal, hogy a község alatt lévő karsztos terület vizét megfertőzték, és ivásra alkalmatlanná tették.

 

<< Vissza